ArmanAyse.com Açıldı. Ayşe Arman'ın Kişisel Blog sitesi açıldı.
Previous
RANDOM
Periscope Nedir, Nasıl Kullanılır, Nasıl Yüklenir? ( iOS & Android )
Next

Pancake Printer ile Kahvaltılara 3D Yazıcı Dokunuşu PANCAKEBOT

by Guru Kafa on 31 Mart 2015
Yeme-İçme

3d Printerlar her geçen gün hayatımıza daha da giriyor. Gerek tıp alanında doku üretmek için ( kıkırdak, kemik yada minik doku parçaları gibi ) gerek otomotiv/havacılıkta önemli parçaları hızlı üretmek olsun gerekse de yapı elemanları olsun yapılan her ürün bizi geleceğe daha hızlı taşıyor.

Özellikle FDM (fused deposition modeling) tekniğindeki open source/açık kaynak dökümanların bolluğu bir çok ev kullanıcısının dahi bu teknolojiyi evlerine taşımasına imkan veriyor.

Miguel Valenzuela adında 2 kız çocuğu sahibi bir babanın kızlarına Lego Tabanlı bir 3d Printer yapma hayali ile başlayan bir proje Kickstarter ile profesyonel bir ürüne doğru gidiyor. Biliyorsunuz Kickstarter projelere fonlama sağlayan bir sistem. Kickstarter üyeleri yada sizler beğendiğiniz projelere belirtilen cüzi diyebileceğimiz miktarları bağışlayabiliyorsunuz. Çoğu zaman da bu bağışlarınızın karşılığında proje sahibinden minik hediyeler/ürünler alabiliyorsunuz.

Miguel Valenzuela proje için 50.000$ dolat bütçe belirlemiş ama ben bu yazıyı yazarken ve projenin bağış toplama zamanının bitmesine 10 gün kala toplanan ücret 327.000$ civarındaydı. Daha da artacağa benzer.

Mac yada Windows platformlarında çalışan bir yönlendirme yazılımı ile çizdiğiniz resimler üzerinden aletin pancake döken ucunun nasıl hareket etmesi gerektiğini belirleyebiliyorsunuz. Aslında çocuk oyuncağı diyebileceğimiz cinsten bir durum. Burada dikkat edilecek kısım batter denen pancake hamurunun “cıvıklığı”. Bu da çok sorun olmayacaktır bir iki denemeden sonra sanırım. Aşağıda sunduğum animated gif ve videolar sanırım çalışma mantığını size fazlasıyla analatacaktır.

Pancake printer PANCAKEBOT ile kahvaltılar tam bir eğlenceye dönüşebilir. Jetgillere doğru adım adım ilerliyoruz sanırım 🙂

Kickstarter linki : https://www.kickstarter.com/projects/1853707494/pancakebot-the-worlds-first-pancake-printer

Pancake hamurunun nasıl döküleceğini ayarladığınız bir izleme/çizim programı

 

PancakeBot yazılımı ile hamurun dökülme rotası belirleniyor.

Eyfel Kulesi Pancake

 

PancakeBot yazılıma göre batter / hamur döküyor

 

Yapabileceğiniz pancake modellei hayal gücünüze kalmış.

Yorumlar

yorum

Leave a Response

İrtibat için gurukafa@gurukafa.com mail adresini kullanınız.