Paramparça Dizisi Nerede Hangi Yalıda Çekiliyor?
Previous
RANDOM
En İyi Burger Yeme Tekniği - Hamburger Nasıl Yenir?
Next

Stracciatella Peyniri Nedir – Nasıl Yapılır – Nerede Yenir

by Guru Kafa on 22 Mart 2015
Yeme-İçme
Stracciatella Peynir - Lucca Bebek

Stracciatella Peynir – Lucca Bebek (Balzamik Sirke ve Zeytin yağı ile )

Sıklıkla stracciatella paylaşımları görmeye başladığım için belki merak edenler vardır diye düşündüm. Nedir bu stracciatella peyniri. Nasıl yapılır ve diğer peynirlerden farkı nedir.

Öncelikle işin başına yani ana hammadde olan  mozzarella meselesine dönmek gerekiyor. Yeme-içme kültürünün gelişmesiyle eskiye nazaran mozzarella peynirine daha kolay ulaşır olduk. Marketlerde dahi karşılaşabileceğimiz  mozzarella peyniri aslında manda sütünden yapılan taze bir peynir çeşididir. Buradaki tazeden kastım sütler sağıldıktan/toplandıktan hemen sonra (bazı geleneksel yöntemde pastörizasyon dahi yok, ancak ticari ürün olarak böyle birşey bulmak mümkün değil) hazırlanan ve olgunlaştırmaya ihtiyaç duymayan bir peynir olduğudur.

Meraklıları mozzarellanın manda sütünden olması gerektiğini bilecektir. Ancak inek sütünden de mozzarella yapılabiliyor. (buna Fior di Latte diyorlar)   İtalya’da mozzarella Protected Designation of Origin tarafından  Campania bölgesi ile coğrafi olarak eşleştirilmiş tescil edilmiştir.

Stracciatella ise Campania bölgesine komşu olan  Puglia  bölgesinin meşhur bir peyniri. Aslında peynir sunumu desek daha iyi olur. Çünkü temelde hammadde yine mozzarella. Özellikle Puglia’da bulunan Andria şehrinden dünyaya yayılan burrata peyinirini hepimiz biliyor gibiyiz. Mozzarella peyinirinden yapılan bir kesenin içine mozzarella ve krema karışımı koyuluyor.

Burrata - Kesik yerde gözüken krema ve mozzarella karışımı

Burrata – Kesik yerde gözüken krema ve mozzarella karışımı

Stracciatella ise Puglia bölgesindekilerin mozzarella peyinirini tiftik şekilde parçalayıp (bizdeki çeçil peyiniri gibi tel tel ) iyi bir kremayla karışıtırılması ile oluşuyor. Krema ve tiftiklenmiş mozzarella şeklinde yani stracciatella olarak tüketmek yerine bu karışımı mozzarella bohçasında sunan burrata peyniri olarak da tüketebilirsiniz. En başta gördüğünüz fotoğraf Bebek’teki LUCCA ‘da sunulan Stracciatella tabağı ( tam sunumda üzerinde prosciutto da var ) .Bütün mozzarella peyniri türevlerinin kalori olarak değerinin lezzetleriyle doğru orantılı olduğunu hatırlatırım. Ne kadar yağlı o kadar lezzetli. Özellikle stracciatella iyi bir kremayla yapıldıysa lezzet ve kalori bombasıdır.

Az çok anlatan bir video da buldum.

 

Yorumlar

yorum

Leave a Response

İrtibat için gurukafa@gurukafa.com mail adresini kullanınız.