KURUTULMUŞ MEYVE/MEYVE ŞEKERLERİ @ Mısır Çarşısı
Previous
RANDOM
İlluminati Kestanesi …
Next
Yeme-İçme

Trattoria La Scarpetta – Etiler

by Guru Kafa12 Mart 2015

Sessiz, sakin ve güzel @TrattoriaLaScarpetta
Nispetiye Caddesinin 1 paralelinde olmasına rağmen trafiksiz, sessiz sakin bir yer
#Trattoria kelimesini İstanbul’da bulunan bazı işletmelerin isimlerinde görebilirsiniz. Peki trattoria ne demek ? Bizim yiyecek işletme kültüründen örnek vermek gerekirse trattoria bir üst abisi olan #ristorante ‘den daha az resmi olan aile/esnaf/mahalle lokantası kıvamında diyebileceğimiz işletmelere deniyor. ( burada bizdeki lokanta ve restaurant farkına da bakmak lazım tabi, trattoria kavramını çok da salaş konumlandırmayalım ) #trattoria ‘da yemek menüsü genelde ya günlüktür yada yoktur. Yerel malzemelerle yapılan yemekler genelde menü tahtası yada o gün basılan kağıt menülerle yada direkt sözle tebliğ edilir. (Bizim trattoria lar birazcık ristorante ile trattoria arasında ama #ristorante ye daha yakın)
Peki #trattoria nın bir alt kardeşi kim ? O da #osteria . Osteria trattoriadan da az resmi olan ( bizdeki salaş kavramı gibi ama leş de değil 🙂  ) Bizlerde de var, bazı işletmeler vardır bölgedeki müdavimleri bazen kendi yemeklerini/içeceklerini almak için garsonu beklemez, tabak elinde tezgaha gider. İşte bu  #osteria kavramına daha yakın.
Umarım çok kafa karıştırmadan trattoriayı anlatabilmişimdir.
Etiler’deki Trattoria La Scarpetta dışarıdan bakıldığında müthiş sıcak gelen çok güzel bir yer olmuş. Menüsü ortalığı kasıp kavurma derdinde olmayan, kendinden emin şekilde oluşturulmuş. Gayet güzel. İstanbul’un ilk İtalyanı olarak konumlandırılan komşusu diğer başka bir restaurantla beraber yıllarca yaşamasını isteyeceğim bir yer olmuş.
#gurukafa #venividiyedi #trattoria #ristorante #osteria #lascarpetta #etiler #nispetiye #mutfakgram #grammekan #italian #italyan #denemenlazim #ekmek #yemek

[schema type=”organization” orgtype=”LocalBusiness” url=”http://www.lascarpetta.com.tr” name=”Trattori La Scarpetta” street=”Etiler Mahallesi, Dilhayat Sokak, No 14, Beşiktaş” city=”İstanbul” country=”TR” email=”info@lascarpetta.com.tr” phone=”+90 212 263 53 53″ fax=”+90 212 265 17 17″ ]

 

__

 

Yorumlar

yorum

Leave a Response

İrtibat için gurukafa@gurukafa.com mail adresini kullanınız.