Pancake Printer ile Kahvaltılara 3D Yazıcı Dokunuşu PANCAKEBOT
Previous
RANDOM
Doğa İçin Çal 6. Video Klip Yayınlandı. Çökertme - Gımıldan ( Ateş Attım Samana )
Next

Periscope Nedir, Nasıl Kullanılır, Nasıl Yüklenir? ( iOS & Android )

by Guru Kafa on 4 Nisan 2015
Eğlence

Periscope Nedir?

Şuan sosyal medyada sıklıkla gördüğünüz PERISCOPE uygulaması Twitter‘ın geliştirdiği bir uygulama. En temel anlatımla cep telefonunuzdan tüm dünyaya, takipçilere yada belli kişilere canlı yayın yapmanızı sağlıyor. Siz yayınınızı yaparken kullanıcılar yayını izlemek için katılabiliyor ve mesajlarıyla size eşlik edebiliyor. Sırf bu yüzden bile geleneksel medya kanallarına alternatif haber seçenekleri sunacağı kesin. Bağımsız gazetecilere müjdeli haber gibi. Aslında Periscope ‘dan önce Meerkat adında bir uygulama da bu işi yapıyordu ancak pazarlama gücünden olsa gerek Periscope çok hızlı yayılıyor. Spam yada saçma içerik/yayınları saymazsak gayet takip edilesi hesaplar ortaya çıkacaktır. Mesela sanatçılar konserlerinden kısa canlı yayınlar yapabilir yada bir DJ müzik yaptığı bir partiden kısa yayınlar yaparak ortam hakkında potansiyel katılımcılara bilgi verebilir. Bir chef akşam yemeği yada organizasyon  için hazırlık yaparken takipçilerine bunu izletebilir hatta bir din görevlisi onu takip edenlere vaaz bile verebilir. Kullanım alanları sonsuz gibi. ( Live Stream yada Ustream ‘de uzun süredir kullanılan yayın yapma programlarından )

Ayrıca beni GURUKAFA olarak aratıp Periscope ‘da takip edebilirsiniz.

Periscope Logo

Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı Twitter ‘ın geliştirdiğini söylemiştim. Bu yüzden de üyelik olarak varolan Twitter hesabınızla giriş yapıyorsunuz. Telefonda birden fazla Twitter hesabı yüklü ise program hangisini kullanmak istediğinizi soruyor.  İlk kullanımda kullanmak istediğiniz Twitter hesabın hesabını seçtikten sonra açılan pencerede üye adınızı ve kullanıcı adınızı (username) değiştirme imkanı sunan bir pencere çıkıyor. Yani seçtiğiniz Twitter hesabıyla aynı adı veya kullanıcı adını kullanmak zorunda değilsiniz. (Korkmayın Twitter bilgilerinizi değiştirmeyecek.)

Daha sonra sizden kameraya erişim, mikrofona erişim ve lokasyon bilgisine erişim için izin isteyecek. ( Yayın esnasında lokasyonu paylaşmama tercihiniz mevcut ) Yayınınızın içeriği hakkında bir başlık atıp anında yayına başlıyorsunuz. Sanırım twitter kullanmaktan bile daha basit 🙂

Periscope Ekran Görüntüleri

 

bir gün herkes 15 dakikalığına medya patronu olacaktır… Guru Kafa

Özellikle celebrity hesapların hayatını merak edenler için ayrıca bir merak konusu olacağı kesin olan Periscope ‘u öğretmenler, kurs verenler, toplantı yapmak isteyenler vb birçok kitle kullanabilir. Bir nevi kendi haber kanalınızın patronu oluyorsunuz.

Nasıl Yüklenir?

Uygulama “her kaliteli uygulama” gibi önce iOS yani Apple iPhone/iPad ürünleri için piyasaya çıktı.

https://itunes.apple.com/app/id972909677 bağlantısından telefonunuza rahatlıkla indirebilirsiniz.

Android kullanıcıları içinse güzel haberler yakında diye bazı haber sitelerinde yorumlar var. (Meerkat programı da sadece ios cihazlar içindi.) Android için haber siteleri de uygulamayı geliştiren ekip de hep SOON diyor.

Ayrıca Periscope uygulaması ile yayın yapan kullanıcıların videolarına masaüstü bilgisayardan ulaşmak yada gezinmek isterseniz http://onperiscope.com sitesi size yardımcı olacaktır. Keyifli seyirler.

Periscope Broadcasting

Yorumlar

yorum

Leave a Response

İrtibat için gurukafa@gurukafa.com mail adresini kullanınız.