KafkaOkur Dergi - Frida Kahlo Kapak
Previous
RANDOM
Stracciatella Peyniri Nedir - Nasıl Yapılır - Nerede Yenir
Next
Eğlence

Paramparça Dizisi Nerede Hangi Yalıda Çekiliyor?

by Guru Kafa19 Mart 2015

mengenecioglu-edip-efendi-yalisi

Birçoğumuzun tekne ile boğaz ve yalı turlarında beğendiği ( ya da hayran kaldığı diyelim) Kandilli’deki Edip Efendi Yalısı şuan Star TV ‘deki  Paramparça dizisi ile de tekrar ilgiyi üstüne çekti. Birçok yerli turist dizinin hangi semtte ve nerede çekildiğini merak ediyor.

Dizinin çekildiği yalının adı Edip Efendi Yalısı. Semt olarak Kandilli ‘de yer alıyor. Yalının şuanki sahipleri Mengenecioğlu ailesi. 27 yıldır Mengenecioğlu ailesinde yeralan yalının yapım tarihi 1753. Osmanlı İmparatorluğu ve Japonya arasındaki ticari görüşmelere ev sahipliği yapması için inşa edilmiş. İlk sahibi Muammer Efendiymiş. Daha sonra 1887 yılında yalıya adını veren dönemin maliye bakanı Edip Efendi tarafından satın alınmış. Ancak Edip Efendi bundan 1 yıl sonra vefat etmiş. Ölümünden sonra yalı iki oğlu arasında paylaşılmış ve yıllar boyunca harap bir hale gelmiş.
Yalının şuanki sahibi Ebru Mengenecioğlu. Yalıda Osmanlı evlerinin bir özelliği olarak haremlik ve selamlık olarak 2 bölüm var. Mengenecioğlu ailesi de haremlik kısmında yaşıyor. Ayrıca dizi için 50.000$  aylık bedelle kiralanmış. 2600 metrekarelik toplam alanın 1200 metrekaresi harem bölümü. Dizi de bu bölümde çekiliyor.

Yorumlar

yorum

2 Comments
Leave a response

Leave a Response

İrtibat için gurukafa@gurukafa.com mail adresini kullanınız.